5Kişi Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

SesliArama

Sesli arama ile neler aranıyor?
Google ’da sesli arama özelliği ile en çok nelerin arandığını merak ediyor musunuz? İşte detaylar..
Google araştırma ekibi ne kadar insanın Google sesli arama özelliğini kullandığını ve bu özellik ile en çok nelerin aratıldığını belirlemek için bir araştırma yaptı. Her yaş grubundan 1400 Amerikan vatandaşı ile yapılan bu çalışmalar sonucunda hayli ilginç sonuçlar elde edildi.

Google’ın araştırmasına göre birçok insan sesli arama özelliğini bir işle meşgul iken kullanıyor. Yani genellikle televizyon seyrederken ya da yemek yaparken bir şey merak edersek sesli arama özelliğini kullanıyoruz. Bunun yanında hem gençler hem de yetişkinler ortak olarak sesli aramayı en çok pratik bilgiler öğrenebilmek için kullanıyor. Örneğin; “Avrupa’da en yüksek dağ hangisidir?” ya da “Amerika’nın 6. Başkanı kimdir?” tarzı sorular en çok sorulan soruların başında geliyor. Araştırmaya göre gençler sesli arama özelliğini yüzde 43 ile internette başka birini aramak, yüzde 38 ile yol tarifi sormak, yüzde 31 ile ödevlerine yardım bulmak amacıyla kullanıyor. Yetişkinler ise yüzde 40 oranla yol tarifi, yüzde 39 oranla ses ile yazı yazdırmak, yüzde 31 ile başka birini aramak için kullanıyor.

Araştırma sesli aramayı neden kullandığımızın cevabı haricinde ne zaman kullandığımıza da istatiksel yanıtlar vermekte. Elde edilen sonuçlara göre gençler yüzde 55 ile yetişkinler ise yüzde 24 oran ile arkadaşlarıyla birlikteyken sesli aramayı kullanıyor. Banyoda kulanım gençlerde yüzde 22, yetişkinlerde ise yüzde 15. Dikkat çeken sonuç ise gençlerin yüzde 55 ile yetişkinlerin ise yüzde 36 ile TV izlerken sesli arama özelliğini kullanıyor olması.

Araştırma sonucunda hem yetişkinler hem de gençler birbirine yakın oranlarla sesli aramayı neden kullandıklarıyla ilgili benzer cevapları vermişler. Bu etkenlerin başında havalı bir özellik olması, güvenli olması, gelecek vari bir özellik olması ve birçok işi bir arada yapabilme imkânı sunması gösterilmiş. Peki sesli aramada ne olsun isterdiniz sorusuna ise yine çok yakın oranlar ile bana pizza yollaması, kumandayı bulması ve anahtarımı bulması cevapları verilmiş.

Yazar : ÜmiT KoCeR
15 Oca 2020
134 Görüntüleme

Tags:


Gönder